— Какво правиш? — промърмори той.
— Гледам те.
— Защо?
— Искаше ми се.
Той се усмихна и плъзна пръст по ръката ѝ, изпълнен с признателност, че тя се е появила в живота му.
— Ти си направо страхотна, Елизабет.
— Знам.
— Само това ли ще кажеш? — попита той с шеговито възмущение.
— Не ми се прави на нещастен. Мразя нещастните типове.
— А аз не съм сигурен, че харесвам жени, които крият чувствата си.
Тя се усмихна и се наведе да го целуне.
— Вчера прекарах страхотно.
— Аз също.
— Говоря сериозно. Последните седмици с теб са най-хубавите през живота ми. А вчера дори само фактът, че сме заедно… Нямаш представа какво изпитах. Почувствах се жена. Не майка, не учителка, не внучка. Бях си просто аз. Отдавна не съм се чувствала така.
— Не излизаме за пръв път.
— Знам, но сега беше различно.
Той знаеше, че Елизабет мисли за бъдещето, понеже то за пръв път бе придобило яснота и целенасоченост. Впери поглед в нея и разбра точно какво се опитва да му каже.
— И сега какво? — попита Логан сериозно.
Тя отново го целуна и той усети влажния ѝ топъл дъх върху устните си.
— Сега ще ставаме. След няколко часа трябва да си в църквата — перна го тя по бедрото.
— Дотогава има много време.
— Да, а имаш ли друг избор? Между другото… — хвана тя ръката му, преди да стане — ти също си направо страхотен, Логан.
Двайсет и трета глава
Бет
— Наистина го харесвам, бабо — каза Бет.
Стоеше в банята и се стараеше да постигне ефект с машата за къдрене, макар да знаеше, че дъждът ще обезсмисли усилията ѝ. След кратко прекъсване предния ден първата от двете очаквани тропически бури нахлу в окръга.
— Крайно време е да си откровена с мен. Не просто го харесваш. Мислиш, че той е Човекът.
— Толкова ли съм прозрачна! — възкликна Бет.
— Да, така е. Все едно седиш на предната веранда. Късаш листенцата и нареждаш: «Обича ме, не ме обича…»
Бет се усмихна широко.
— Ако искаш вярвай, но всъщност тази метафора я проумях.
Бабчето махна с ръка:
— Стават и случайности. Аз знам, че го харесваш. Въпросът е дали той те харесва.
— Да, бабо.
— Питала ли си се какво означава това?
— Знам какво означава.
— Само проверявам. — Баба ѝ хвърли поглед към огледалото и оправи косата си. — Понеже и аз го харесвам.
Двете жени поеха с колата към къщата на Логан. Бет беше малко притеснена, че чистачките ѝ не успяват да се справят с проливния дъжд. Бурята сякаш нямаше край и реката беше придошла. Водата вече почти беше достигнала пътя. Още няколко такива дни и щяха да затворят пътищата, каза си Бет. Хората, които бяха най-близо до реката, не след дълго щяха да трупат чували с пясък, за да предпазят разположените в ниското стоки.
— Дали някой ще успее да стигне днес до църквата? — зачуди се тя. — Едва виждам през стъклото.
— Дъждът не може да попречи на хората да стигнат до Бога — обади се баба ѝ.
— Не е обикновен дъжд. Видя ли реката?
— Видях я, определено се е разбушувала.
— Ако нивото ѝ се покачи още, може би ще ни отреже достъпа до града.
— Всичко ще се оправи — заяви старата жена.
Бет ѝ хвърли кос поглед.
— Днес си в добро настроение.
— А ти не си ли? Цяла нощ не се прибра.
— Бабо!
— Не те съдя, само го споменавам. Ти си зрял човек и си имаш свой живот.
Бет отдавна беше свикнала с изявленията на баба си.
— Благодаря ти.
— Е, добре ли върви? Въпреки че бившият ти създава неприятности…
— Така мисля.
— Според теб той склонен ли е към обвързване?
— Струва ми се малко раничко да мислим за това. Все още се опознаваме.
Баба ѝ се наведе напред и избърса влагата от прозореца. Капчиците изчезнаха, но следите от пръстите ѝ останаха.
— Аз веднага разбрах, че дядо ти е човекът за мен.
— Той ми каза, че сте излизали шест месеца, преди да ти предложи.
— Така беше. Което не означава, че нямаше да се съглася и по-рано. Познавах го едва от няколко дни, но знаех, че той е човекът за мен. Знам колко налудничаво ти звучи, но с него от самото начало си паснахме като масло и препечена филийка. — Тя се усмихна нежно и започна да си припомня с отнесен поглед: — Двамата седяхме в парка. Оставахме насаме може би за втори или за трети път и си говорехме за птиците, когато едно момче, май не беше местно, се приближи и се заслуша. Лицето му беше мръсно, не носеше обувки, а дрехите му бяха скъсани и твърде големи. Дядо ти му намигна, преди да продължи, сякаш го канеше да остане, и момчето се усмихна. Трогнах се, понеже дядо ти не го прецени само по външния му вид. — Баба ѝ замълча за момент. — Дядо ти продължи да говори. Мисля, че знаеше името на всяка птичка в щата. Разказа ни дали мигрират, къде гнездят и как чуруликат. След малко момчето седна направо на земята и впери поглед в дядо ти, който разказваше всичко някак… вълшебно. Не само момчето го усети. Аз също го почувствах. Гласът на дядо ти звучеше успокоително като приспивна песен и докато той разказваше, реших, че такъв човек не може да се гневи повече от няколко минути и че мъж като него ще остане със съпругата си до края на кивота си. Така реших да се омъжа за него.
Читать дальше